گیلان میکا؛ تولیدکننده پوشش های ضد حریق

  0
  287
  گیلان میکا

  شرکت گیلان میکا در زمینه عایق های پوشش ضد حریق، این شرکت تولیدات خود را بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی تولید می کند. این شرکت تنها دارنده گواهینامه فنی برای پوشش های ضد حریق در بحث ساختمان است که این تاییدیه را از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اخذ کرده است. شرکت گیلان میکا در وندور شرکت های بزرگ ساختمانی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی حضور دارد.

   

  از شرکت و محصولات تولیدی گیلان میکا بفرمایید. آیا این محصولات با قوانین و مقررات ملی ساختمان همسویی دارد؟

  شرکت گیلان میکا بالغ بر 46 سال است که به عنوان یکی از تولیدکنندگان مواد مصرفی برای صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مطرح است و حدود 13 سال است که تولید ضد حریق با پایه ورمیکولیت، عایق های کرایوژنیک، عایق های حرارتی یکپارچه، آتش بند، جاذب های مواد هیدروکربنی و بسترهای کشت بافت نیز تولید می کند.

  گیلان میکادر زمینه عایق های پوشش ضد حریق، این شرکت تولیدات خود را بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی تولید می کند. این شرکت تنها دارنده گواهینامه فنی برای پوشش های ضد حریق در بحث ساختمان است که این تاییدیه را از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اخذ کرده است. شرکت گیلان میکا در وندور شرکت های بزرگ ساختمانی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی حضور دارد.

  در خصوص اهمیت و جایگاه ایمنی در ساخت و ساز نظرتان را بفرمایید.

  بحث ایمنی در ساخت و ساز، هم ردیف آسایش در کاربرد ساختمان است و نمی توان یکی را بر دیگری برتر دانست و شاید بتوان گفت که مکمل یکدیگرند. در بلند مرتبه سازی و گسترش شهرها، ایمنی شاید از آسایش زیستی پیشی می گیرد، لذا بایستی با جدی نگرفتن ایمنی از سوی مالکان در بخش ساختمان به شدت مقابله شود. البته برخی از ساختارهای دولتی و وابسته به دولت در اشاعه عبور از ایمنی پیش تاز هستند که شاید به نوعی آن را هنر صرفه جویی تلقی کنند.

  به پیروی از این تفکر در بخش خصوصی نیز به انحناء مختلف تلاش می شود که از زیر بار رعایت حداقل های ایمنی شانه خالی کنند. البته در سال های اخیر با این روند فکری و عملی برخورد شده است. مجموعه این رفتارها از شهرهای ما کانون های بی دفاعی در مقابل ایمنی آفریده است. پرداخت برای ایمنی در مقابل قیمت تمام شده عدد ناچیزی است ولی انجام آن سرمایه گذاری است نه هزینه.

  گیلان میکا

  پوشش های ضد حریق به چه میزان در افزایش ایمنی ساختمان ها موثر هستند؟

  همان گونه که همه تجربه دارند آتش همه چیز را نابود می کند. آتش سوزی با دلهره و گسترش ناگهانی خود واکنش های دقیق حساب شده را از انسان سلب می کند لذا بایستی برای احتمال وقوع آن از پیش، رفتارها را شناخت و تمهیدات علمی و صحیحی به کار بست.

  سازه های فلزی، چوبی و کامپوزیت های پایه هیدروکربور بود همه در مقابل آتش سوزی ضعیف هستند و باید برای کاربرد پایدار و حفظ سرمایه های گذاشته شده و سرمایه های انسانی که کاربران آن هستند

  به شدت حساس بود. پوشش های ضد حریق در نخستین قدم سرمایه های انجام شده را حفظ و در قدم دوم جان کاربران را حفاظت می کند. اشاعه این تفکر بایستی از سنین کودکی و در کتاب های درسی گنجانده شود تا در بزرگسالی فرد مطالبه گر ایمنی باشد و حتی کار در مکان هایی را قبول نکنند که در مقابل آتش سوزی ایمن نشده اند.

  تولیدات شما در چه حوزه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

  همان گونه که شرح داده شد تولیدات عایق های ضد حریق این شرکت در طیف وسیعی از بخش ساختمان و صنعت با ویژگی های کاربرد متفاوت مصرف می شود و ما به عنوان تولیدکننده و دارنده دانش فنی تولید توان تولید پوشش هایی را داریم که مدت زمان تحمل حریق را تا 4 ساعت دارد.

  گیلان میکا

  آیا صادرات در این حوزه داشته اید؟ به چه کشورهایی؟ و با چه موانعی در این خصوص روبرو هستید؟

  ما به طور مستقيم صادرات به كشورها نداشته ايم ولی مقاصد كالای ما كشورهای CIS و همسايه ها در خاورميانه بوده است. بر اساس اطلاع از صادرکنندگان چالش های پیش رو عمومی است و عمده آن یکپارچه نبودن عزم سازمان توسعه تجارت با آرمان های موجود در وابستگان بازرگانی ما در سفارتخانه های کشورهای دیگر است که هماهنگ کردن حرکت ها در آینده ساختار، عزمی ملی و تلاشی مجدانه طلب می کند.

  همه باید بدانند که هر درآمدی به دست تولیدکننده ایرانی برسد، به دست کشور جمهوری اسامی ایران می رسد فارغ از اینکه صادر کننده چه کسی است. تا کنون بیش از 110 پروژه در کشور توسط تنها محصول ایرانی دارای گواهینامه در برابر حریق مقاوم شده اند.

  گیلان میکا

  در خصوص پوشش های پایه ورمیکولیت ضد حریق که یکی از تولیدات شرکت گیلان میکا است مطالبی بفرمایید.

  پیش آمیخته پوشش های ضد حریق پایه ورمیکولیت مجموعه ای از مواد معدنی با حضور ورمیکولیت به عنوان لیدر پایداری اجزاء در مقابل حریق است که می تواند رسیدن حرارت ناشی از شعله و تشعشع را به سازه قدری به تأخیر بیاندازد که این تأخیر می تواند تا 4 ساعت حسب ضخامت پوشش باشد.

  تمام اجزا این مواد پیش آمیخته در داخل کشور از معادن متعدد تهیه و فرآوری می شود. مواد تشکیل دهنده این محصول پیش آمیخته به نوعی انتخاب شده اند که بتوانند در مقابل رفتارهای آتش به خوبی از توان تحمل سازه حفاظت کنند. جالب است که رسیدن به دانش فنی تولید و بومی سازی آن به عنوان یکی از کالاهای دانش بنیان کشور مایه مباهات جامعه علمی کشور است.

  آیا گیلان میکا تنها تولیدکننده مواد ضد حریق پایه معدنی در کشور است؟

  آری ما تنها تولیدکننده پوشش های ضد حریق پیش آمیخته کشور هستیم که دارای گواهینامه فنی تولید از وزارت راه، مسکن و شهرسازی (مرکز تحقیقات) هستیم و تمامی مراحل استخراج از معدن، فرآوری و تولید کالای نهایی را در زیرمجموعه خود انجام می دهیم. این تشکل تنها منحصر به فرد در سراسر دنیا است.

  گیلان میکا

  پیشنهاد شما برای الزام ایمنی در مقابل آتش ساختمان ها و اشاعه فرهنگ آن چیست؟

  قبلاً توضیح داده شد که آتش با بی رحمی همه چیز را در هم می پیچد و لذا بایستی وقوع حادثه را جدا پیش بینی و در مقابل آن تمهیدات لازم را فراهم کرد. راهکارهای فراوان وجود دارد که این الزام را اجرایی می کند:

  • ایجاد باور در سازمان نظام مهندسی ساختمان و الزام ناظران بخش ساختمان برای کنترل رعایت، داشتن پوشش دقیق سازه های فلزی در ساختمان هایی که رعایت این کار در آنها الزامی است.
  • اقدام سریع وزارت راه، مسکن و شهرسازی برای ابلاغ مبحث 3 بازنگری شده مقررات ملی ساختمان به فوریت.
  • تدارک سریع شرایط آموزش دیدن احاد مرتبط با بخش ساختمان از طریق مرکز تحقیقات، راه مسکن و شهرسازی.
  • صنعت بیمه کشور نسبت به الزام بیمه شدن ساختمان ها اقدام کند.
  • از ساکنین در بخش مسکونی و کارکنان در بخش اداری در ساختمان هایی که بیمه نشده است حق بیمه بیشتری دریافت شود و متقابلاً در ساختمان هایی که بیمه شده اند هزینه کمتری تعلق گیرد.
  • یکی از مدارک الزامی برای انتقال سند ساختمان داشتن برگه بیمه ساختمان باشد.
  • در اولین قدم برای تشویق به بیمه کردن ساختمان ها جوایزی در نظر گرفته شود.

  بیشتر بخوانید: ورود پهپاد اطفا حریق و ربات به ناوگان آتش‌ نشانی تهران

  برای سوال آخر بفرمایید آیا ایمن کردن ساختمان ها هزینه های بسیاری در پی دارد؟

  اصولاً ایجاد ساختمان برای کسب سود و یا در پاره ای از موارد ارائه توانایی های جامعه مهندسی یک کشور است. در هر صورت بایستی تلاش بر این باشد که سرمایه گذاری انجام شده کارآمد و ماندگار باشد.

  ماندگاری یک سازه منوط به رعایت استاندارد و تمهیدات ایمنی آن است که حفاظت در مقابل آتش سوزی یکی از آنهاست هزینه های انجام شده در مقابل هزینه احداث بسیار ناچیز است لیکن عدم انجام آن بسیار زیان بار است. این هزینه برای حفاظت در مقابل آتش یک کار منطقی است که سرمایه گذاری محسوب می شود نه یک کار فانتزی که بایستی از آن به شدت پشتیبانی نمود.

  گیلان میکا

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه − 2 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.