تفاوت انواع اطفای حریق موثر بر اساس کاربری ساختمان ها

  چگونه آتش را مهار کنیم؟

  0
  8
  آتش‌سوزی در یک مدرسه دخترانه در اهواز/ حریق مهار شد

  انواع مختلف ساختمان ها به اقداماتی تخصصی برای اطفا حریق جهت محافظت از جان و اموال بر اساس تفاوت های کاربری نیاز دارند. از سازه‌های مسکونی گرفته تا مجتمع‌های تجاری و صنعتی، خطر آتش‌سوزی در محیط‌های مختلف وجود دارد که نیازمند استراتژی‌ های مختلف برای اطفای حریق است. از سویی اهمیت اطفای حریق موثر در ساختمان ها را نمی توان نادیده گرفت زیرا آتش سوزی می تواند به سرعت گسترش یابد و تهدیدات قابل توجهی برای ساکنان و امدادگران ایجاد کند.

  به گزارش ایمنی پرس درک نیازهای منحصر به فرد اطفای حریق انواع مختلف ساختمان ها شامل در نظر گرفتن عواملی مانند کاربری، طراحی ساختمان، مصالح ساختمانی و وجود خطرات احتمالی است. برای مثال، ساختمان‌های مسکونی روش هایی برای اطفای حریق را می‌طلبند که تخلیه و مهار سریع را در اولویت قرار می‌دهند، در حالی که سازه‌های تجاری و صنعتی ممکن است برای محافظت از دارایی‌های ارزشمند و تضمین تداوم کسب‌وکار به سیستم‌های پیشرفته برای مهار حریق نیاز داشته باشند.

  ساختمان‌های بلند به دلیل طبقات زیادی که دارند، چالش‌های متفاوتی دارند که به دستگاه‌های آتش نشانی، سیستم‌های ارتباطی و روش‌های تخلیه تخصصی نیاز دارند. مؤسسات آموزشی، مراکز بهداشتی و درمانی و مکان‌های فرهنگی نیز به استراتژی‌های مناسب برای اطفای حریق نیاز دارند تا خطرات خاص مرتبط با عملکرد خود و تعداد ساکنینی را که در خود جای می‌دهند، بررسی کنند.

  در این زمینه، ضوابط، مقررات ساختمانی و رعایت استانداردهای ایمنی نقشی اساسی در شکل‌دهی به نیازهای آتش نشانی ایفا می‌کنند. ادارات آتش نشانی و امدادگران اورژانس به طور مداوم در تلاش هستند تا رویکردهای خود را با روندهای معماری در حال تحول، مصالح ساختمانی و الگوهای اشغال منطبق کنند. هدف افزایش آمادگی، قابلیت های واکنش و انعطاف پذیری کلی در برابر ماهیت غیرقابل پیش بینی آتش سوزی در محیط های ساخته شده است.

  در این راستا اهمیت اقدامات پیشگیرانه، برنامه‌ریزی مشارکتی و نوآوری مستمر برای کاهش تأثیر آتش‌سوزی بر جان و دارایی انسان از اهمیت بالایی برخوردار است. درک و پرداختن به چالش های منحصر به فرد ناشی از سازه های مختلف به طور قابل توجهی به ایجاد جوامع ایمن تر و به حداقل رساندن اثرات مخرب حوادث آتش سوزی کمک می کند.

  انواع سیستم اطفای حریق

  سیستم های آتش نشانی اجزای حیاتی ایمنی ساختمان هستند که برای شناسایی، کنترل و خاموش کردن سریع آتش طراحی شده اند. این سیستم ها بر اساس نوع ساختمان، کاربری آن و خطرات خاص آتش سوزی متفاوت هستند.

  سیستم های اسپرینکر

  سیستم های اسپرینکلر معمولا برای ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شوند. این سیستم ها شامل شبکه ای از لوله ها با سرهای آبپاش است که طبق نقشه و معماری محیط در سرتاسر ساختمان نصب می شود. هر سر آبپاش با افزایش حرارت محیط فعال می شود و آب را مستقیماً روی آتش رها می کند و حریق را کنترل یا خاموش می کند. در این سیستم فقط منطقه آسیب دیده هدف قرار می گیرد و آسیب آب به حداقل می رسد.

  سیستم های هیدرانت آتش نشانی

  سیستم های شیر آتش نشانی برای تامین آب آماده عملیات اطفای حریق ضروری هستند. آنها شامل یک شبکه زیرزمینی از لوله های متصل به هیدرانت های استراتژیک در اطراف یک ساختمان یا در یک شهر هستند.

  آتش نشان ها با کمک این تجهیزات می توانند شیلنگ ها را به هیدرانت ها متصل کنند و امکان دسترسی سریع به منابع آب را در مواقع اضطراری فراهم کنند.

  کپسول های خاموش کننده

  کپسول های خاموش کننده آتش نشانی ابزارهای ضروری برای اطفای حریق هستند که در ساختمان های مختلف یافت می شوند. آنها در انواع مختلفی مانند خاموش کننده های آب، فوم، CO2  و مواد شیمیایی خشک وجود دارند. این تجهیزات باید در موقعیت های واضح و قابل دید نصب شوند تا در دسترس باشند و در صورت بروز حریق به سرعت قابل استفاده باشند.

  سیستم های خاموش کننده گازی

  این سیستم ها مانند سیستم های عامل تمیز یا گاز بی اثر، معمولا در اتاق های سرور، مراکز داده و مکان هایی با تجهیزات حساس استفاده می شوند. آنها آتش را بدون آسیب رساندن به تجهیزات الکترونیکی خاموش می کنند. این سیستم ها با ازاد کردن گاز، اکسیژن را جابجا می کند و با حذف یکی از عناصر ضروری برای احتراق مانند اکسیژن یا گرما، آتش را خاموش می کند.

  سیستم های مبتنی بر فوم

  سیستم های اطفای حریق بر پایه فوم برای آتش سوزی مایعات قابل اشتعال مناسب هستند. آنها معمولاً از کنسانتره فوم مخلوط با آب استفاده می کنند. فوم روی سطح مایع اعمال می شود و پوششی تشکیل می دهد که بخارات را سرکوب می کند و از احتراق مجدد جلوگیری می کند.

  سیستم های آبپاش یا اسپرینکلر

  سیستم های آبپاش لوله خشک در مناطقی که احتمال یخ زدگی لوله ها وجود دارد نصب می شود. برخلاف سیستم های لوله مرطوب، این لوله ها تا زمانی که آتش سیستم را فعال کند، خشک می مانند. هنگامی که آتش سوزی رخ می دهد، دریچه لوله خشک باز می شود و اجازه می دهد تا آب به داخل سیستم جریان یابد و از طریق سرهای آبپاش تخلیه شود. این سیستم ها برای حریق های کلاس   A مناسب است.

  انتخاب سیستم های اطفا حریق به عواملی مانند هدف ساختمان، خطرات آتش سوزی و مقررات محلی بستگی دارد. ادغام چندین سیستم می تواند حفاظت جامع در برابر انواع مختلف آتش سوزی را فراهم کند و اقدامات ایمنی کلی را در یک سازه افزایش دهد.

  ساختمان ها، صرف نظر از نوع یا هدفشان، به تدابیر اطفا حریق برای اطمینان از ایمنی ساکنان و حفاظت از دارایی های ارزشمند نیاز دارند. این اقدامات اغلب نیاز به تایید مقامات مربوطه برای اطمینان از انطباق با استانداردها و مقررات ایمنی تعیین شده دارند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده + یازده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.