رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تأکید کرد

لزوم تدوین بسته تشویقی ویژه برای بازار تهران جهت ترغیب مالکین به ایمن سازی

0
8

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران خواستار تدوین بسته تشویقی ویژه بازار تهران جهت ترغیب مالکین به ایمن سازی بازار تهران شد.

به گزارش ایمنی پرس به نقل از ایسنا، احمد علوی در نطق پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران در مورد وضعیت ایمنی بازار تهران با بیان اینکه بازار بزرگ تهران علاوه بر جایگاه ویژه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در شهر تهران، براساس نقشه‌های تاریخی بازار یکی از محلات حصارصفوی تهران است، گفت: درگذشته بخش‌های شمالی آن دارای فعالیت‌های تجاری و بخش جنوبی محل سکونت رجال و افراد به نام زمانه بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار تهران دارای ۲۰ راسته اصلی است و تقریباَ تعداد ۶۰۰ سرا و حدود ۷۰ کاروانسرای قدیمی دارد، اظهار کرد: اکثر سراهای تاریخی در جوار راسته‌های اصلی شکل گرفته بودند ولی مجتمع‌های تجاری که در سال‌های اخیر ساخته شده است در محدوده‌ای که قبلا مسکونی بوده قراگرفته اند.

علوی با اشاره به بازدیدهای دوره ایش از بازار تهران، بیان کرد: در حوزه شهرسازی و بافت تاریخی بازار، ضرورت بهسازی کالبدی استخوان بندی اصلی بازار بزرگ تهران و استفاده از ظرفیت های گردشگری بازار و توجه به هویت فرهنگی محله بازار و بناهای واجد ارزش  احساس می شود.

عضو شورای شهر تهران گفت: ضرورت تعریف بسته تشویقی جهت مرمت و احیای بناهای تاریخی، ضرورت حفاظت از عناصر شاخص معماری ایرانی در بازار تهران، استفاده از ظرفیت بازاریان در فرایند مرمت و بهسازی راسته ها و سراهای تاریخی، توجه به فرم ساختار بازار و پرهیز از تجمیع های نامتجانس و بزرگ مقیاس، استفاده از فضای زیرسطحی خیابان خیام جهت تأمین پارکینگ موتور و بارانداز ضروری است.

وی گفت: محدوده ۱۱۲ هکتاری بازار تهران شامل دو بخش مسکونی و تجاری است، بخش مسکونی که با بافت تجاری درهم تنیده بوده به مرور خالی از سکنه شده و با کاربری تجاری، تولیدی و انبار جایگزین شده است. آنچه به عنوان راسته‌های اصلی و تاریخی بازار تهران شناخته می شود نیز شامل ۲۵ هکتار از مساحت ۱۱۲ هکتاری بازار است.

علوی با بیان اینکه قدم اول در ساماندهی بازار تهران ارتقاء کیفیت کالبدی استخوان بندی اصلی بازار از طریق ساماندهی سقف، جداره و کف است، به گونه ای که این محدوده خوانا و متمایز شود، تأکید کرد: استفاده از ظرفیت بازاریان و کسب مشارکت آنان در فرایند مرمت و بهسازی در پیشبرد این هدف تأثیرگذار است و این اقدام توسط سازمان نوسازی و شهرداری منطقه ۱۲ آغاز شده است، لازم است با برنامه ریزی و زمان‌بندی در سریعترین زمان ممکن صورت گیرد.

وی در مورد چالش‌های مدیریت مسئله ایمن سازی حریق در بازار به مسئله قانون مالکیت سرقفلی در بازار اشاره کرد و گفت: ضعف بند ماده ۵۵ قوانین ایمنی کشور، پاسخگوی نیاز مدیریت حریق در بازار نیست و استفاده از اماکن با کاربری انبار در بازار در حالی است که اتاق اصناف هیچگونه مسئولیتی در مورد ماده ۱۷ و ماده ۳۷  قانون نظام صنفی نمی‌کنند و این در حالی است که استحکام سازه ها موضوع مهمی است که خسارت جانی را در پی خواهد داشت.

علوی یادآور شد: جمعیت بالای بازار و در جریان بازار که در پایان سال به ۴ میلیون نفر در روز می رسد، بسیار نگران کننده است. همچنین وجود ۶۰۰ ملک متروک به عنوان بناهای بی دفاع  باید تعیین تلکیف شوند؛ چراکه محل دپوی زباله و زندگی معتادین متجاهر شده است.

وی با اشاره غحرکت چرخ دستی ها که برای حرکت و اطفاء حریق معضل بسیار بزرگی است، گفت: شاهد اُفت فشار آب در زمان حریق و حادثه هستیم، هرچند که تعداد شیرها به تعداد کافی رسیده است؛ اما  لوله کشی آب قدیمی است و ارتقای سایز لوله‌ها امکان پذیر نیست.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه نیازمند تدوین و تصویب برنامه اقدام مشترک بازار بزرگ تهران جهت ارتقای ایمنی و تاب آوری بازار هستیم گفت: رفع موانع و تخصیص اعتبار به دستگاه‌های داخلی شهرداری تهران جهت اجرای برنامه اقدام مشترک بازار ضروری است و باید با دستگاه‌های خدمات رسان و زیرساخت دولتی جهت اجرایی نمودن برنامه اقدام مشترک بازار و تخصیص اعتبار اقدام کنند. همچنین باید بسته تشویقی ویژه بازار تهران جهت ترغیب مالکین به ایمن سازی و مقاوم سازی سراها و حجره ها تدوین شود.

به گزارش ایسنا، مهدی چمران نیز در واکنش به این نطق با بیان اینکه سیم کشی برق مهمترین عامل حریق در محدوده بازار است، گفت: نمیدانم پشت بام بازار رفته‌اید یا نه؟ اوضاع بدتر است و حریق وقتی رخ دهد به خصوص در چند سرا، مثل حاج حسن که آتش گرفت  به زودی خاموش نمی شود و آتشش مستمر و ادامه دار است و یا تیمچه حاجب الدوله از نظر ایمنی و سیم کشی ایمنی ندارد و آنقدر اجناس در راهروها چیدند که کارگر در شرایط عادی هم نمی‌تواند حرکت کند چه برسد به آتش نشان در زمان حریق!

وی ادامه داد: در انتهای بازار کفاش‌ها دیوار را فروختند و چند کمد گذاشتند که اجناس چیدند و اتفاقا ایستگاه آتش نشانی آنجاست و حکم گرفته بودند که ایستگاه جمع شود؛ اما مقاومت کردیم و باید بودجه گذاشت و خود مردم باید مشارکت کنند.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: باید در ساخت و سازها در بازار به معماری بازار توجه شود و رعایت شود و پیشنهاد می شود که برای بازار طرح تحقیقاتی جامع تهیه شود تا همه چیز براساس اصول صحیح معماری طراحی شود نه اینکه افراد مختلف با گونه های مختلف وارد شوند و هشدار می دهم وقتی عید می‌شود در زمان تعطیلی همه کسبه شروع به بازسازی می‌کنند و بازسازی یعنی ساخت و ساز!

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × 2 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.