حریق جزایر قناری عامدانه بوده است

0
8

«فرناندو کلاویخو»، رئیس منطقه جزایر قناری گفت: طبق تحقیقات و تایید پلیس، آتش‌سوزی‌های جنگلی اخیر در جزیره توریستی «تنریفه» در اسپانیا به‌ طور عمدی آغاز شده است.

به گزارش ایمنی پرس، وی افزود که پلیس سه تحقیق جداگانه را آغاز کرده است. با این حال وی اشاره‌ای به این موضوع نداشت که آیا فرد یا افرادی در پی این تحقیقات بازداشت شده‌اند یا خیر.

مقامات این منطقه روز گذشته (یکشنبه) گفتند که با بهبود شرایط آب و هوایی، آتش‌نشانان توانستند در طول شب در نبرد خود برای مهار آتشی که در پنج روز گذشته از کنترل خارج شده بود، پیشرفت کنند.

«رزا داویلا»، فرماندار تنریفه در یک نشست خبری گفت: شب بسیار سختی بود اما به لطف تلاش آتش‌نشانان نتایج بسیار مثبت بوده است.

جزایر قناری به مانند بیشتر مناطق اسپانیا در چند سال گذشته خشکسالی را تجربه کرده است. این جزایر در سال‌های اخیر به دلیل تغییر الگوهای آب و هوایی، بارندگی کمتر از میانگین را ثبت کرده است.

جزیره تنریفه، بزرگ‌ترین جزیره از هفت جزیره‌ای است که مجموعه جزایر قناری را تشکیل می‌دهند.

گرچه آتش‌سوزی در شمال شرقی جزیره نزدیک مناطق توریستی اصلی در جنوب غرب نیست اما دولت محلی، دستور تخلیه یک هتل دولتی در مرکز تنریفه را صادر کرده است.

فرماندار تنریفه گفت که از زمان شروع آتش‌سوزی در روز سه‌شنبه گذشته بیش از ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان تخلیه شده‌اند. سازمان اورژانس این جزایر نیز روز گذشته اعلام کرد که تاکنون ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل‌های کاج و بوته‌زار در آتش سوخته‌اند.

این آتش‌سوزی به‌عنوان بدترین آتش‌سوزی در دهه‌های اخیر در تنریفه توصیف می‌شود.

کیفیت هوای ۱۹ منطقه شهری خوب، اعلام و از مردم خواسته شده است که در صورت امکان در خانه بمانند و در فضای باز از ماسک استفاده کنند.

از سوی دیگر بیش از ۴۰۰ آتش‌نشان و همچنین ۲۳ بالگرد و هواپیمای آبپاش در این منطقه مستقر شده‌اند.

سرزمین اصلی اسپانیا در حال آماده شدن برای موج گرمای دیگری است که از روز گذشته آغاز شده و تا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

سازمان هواشناسی دولتی اسپانیا اعلام کرد که دمای هوا به تدریج در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در بخش‌هایی از سرزمین اصلی به ۴۰ درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت.

طبق سازمان اطلاعات آتش‌سوزی جنگل‌های اروپا، اسپانیا با ۷۵ هزار هکتار آتش‌سوزی در جنگل‌ها، بیشتر از ایتالیا و یونان تحت تاثیر آتش‌سوزی‌های جنگلی در سال جاری میلادی (۲۰۲۳) قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پنج − دو =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.