تعداد کشته‌های زلزله مراکش افزایش یافت

0
16

بنابر گزارش‌های رسمی، شمار جان‌باختگان زلزله شدید ۶.۸ ریشتریِ جمعه شب به وقت محلی در مرکز مراکش که باعث خسارات شدیدی در چندین ناحیه شد، اکنون از ۲۱۰۰ نفر فراتر رفته و مقامات می‌گویند که با تمام توان و تجهیزات موجود به تلاش‌ها برای پیدا کردن زیرآوارماندگان ادامه می‌دهند.

به گزارش ایمنی پرس، به نقل از شبکه الجزیره، وزارت کشور مراکش تاکنون فوت ۲۱۲۲ نفر را تایید کرده است. همچنین تعداد زخمی‌ها بیش از ۲۴۰۰ نفر اعلام شده است.

وزارت آموزش و پرورش مراکش روز گذشته (یکشنبه) از تعلیق در فعالیت مدارس در تعدادی از مناطق روستایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، خبر داد.

نایب رئیس فدراسیون ملی بهداشت در مراکش نیز به شبکه الجزیره گفت: ناهمواریِ مناطق کوهستانی در استان «حوز»، مانع از نجات افراد بیشتر یا پیدا کردن اجساد بیشتری از قربانیان شده است.

وی خاطر نشان کرد: نواحی مسکونی و روستاها در استان حوز در مکان‌های دور واقع شده‌اند و دسترسی به آنها کار دشواریست.

به دلیل مشکلات در رساندن کمک و تجهیزات به مناطق دورافتاده، روستاییان با دست و بیل زدن برای یافتن بازماندگان تلاش می‌کنند.

سخنگوی دولت مراکش نیز اعلام کرده است که ادارات دولتیِ مختلف به تلاش‌های امدادی پیوسته‌اند.

وزیر دادگستری این کشور همچنین گفته است: در حال حاضر اولویت در عملیات تجسس،‌ نجات زیرآوارماندگان است.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی از بالگرد برای رساندن غذا و لوازم ضروری به آسیب‌دیدگان در مناطق ناهموار استفاده می‌کنیم.

این مقام رسمی همچنین گفت: جاده‌های ناهموار چالشی برای تیم‌های امدادی برای نجات گرفتارشدگان است و به همین دلیل با وجودی که ابزارهای پیشرفته برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان در اختیار داریم اما مشکلِ اصلی، تحویل آنها به مناطق زلزله‌زده در نقاط کوهستانی است.

وزیر دادگستری مراکش تاکید کرد: عملیات جستجو و نجات را تا زمانی که مطمئن شویم هیچ‌ فرد زنده‌ای زیر آوار نمانده و حتی تا پیدا کردن تمامی اجساد متوقف نخواهیم کرد و در عین حال روی تامین سرپناه برای بی‌خانمان‌ها تمرکز خواهیم کرد.

وی یادآور شد: تاکنون بین ۶۰ تا ۷۰ کشور آمادگی خود را برای کمک به ما در تلاش‌های امداد و تجسس اعلام کرده‌اند.

معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیاز مبرم به تیم‌های جستجو و نجات و همچنین تیم‌های پزشکی وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

5 × 2 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.