تخلیه هزاران نفر در پی حریق جنگلی در یونان

0
12

در پی وقوع آتش‌سوزی بزرگ در جزیره «رودس» یونان، هزاران نفر از خانه‌ها و هتل‌هایشان گریخته و تلاش برای تخلیه مردم منطقه و گردشگران و انتقال آنها به مکانی امن ادامه دارد.

به گزارش ایمنی پرس به نقل از ایسنا ، قایق‌های شخصی برای تخلیه افراد به کمک گارد ساحلی یونان رفته‌اند تا افراد حاضر در ساحل شرقی جزیره را نجات دهند.

قائم مقام آتش‌نشانی یونان اعلام کرده است که آتش‌سوزی رودس دشوارترین ماموریتی است که نیروهای او هم‌اکنون درگیرش هستند. همچنین وزارت بحران اقلیم و پدافند شهری در یونان گزارش کرده که تاکنون مجروحی گزارش نشده است.

بنابر اعلام این وزارتخانه، گردشگران با ایمنی در حال تخلیه از مناطقی هستند که دچار آتش‌سوزی یا پیامدهای آن شده‌اند. گفتنی است این مناطق حدود ۱۰ درصد از «ظرفیت گردشگری» جزیره است. جزیره رودس یکی از جاذبه‌های گردشگری یونان در دریای اژه است.

گزارش شده که کشتی‌های نیروی دریایی یونان هم عازم منطقه شده‌اند.

پنج بالگرد و ۱۷۳ آتش‌نشان در عملیات اطفای حریق شرکت دارند و گفته شده که سه هتل از آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند.

با افزایش دمای هوا در یونان، برخی از جاذبه‌های مهم گردشگری در این کشور تعطیل شده‌اند. یونان در روزهای اخیر گرفتار چند ده مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مناطق غیرشهری بوده است.

شدت آتش‌سوزی‌ها به حدی بوده که کشورهای همسایه به کمک یونان شتافته‌اند و هواپیماهای اطفای حریق از فرانسه و ایتالیا به یونان گسیل شده و بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان هم از لهستان، اسلواکی، رومانی و بلغارستان به یونان رفته‌اند. ترکیه هم برای مهار آتش کمک هوایی فرستاده است.

گروهی از آتش‌نشانان اسلواک روز گذشته (شنبه) برای کمک به اطفای حریق در جزیره رودس به آتش‌نشانان محلی پیوستند.

آتش‌نشانی اسلواکی در صفحه فیسبوک خود نوشت: وضعیت در رودس جدی و بسیار دشوار است. به دلیل باد قوی و تغییر مسیر سریع آتش، آتش‌نشانان ناگزیر به عقب‌نشینی و حرکت سریع شدند.

آتش‌سوزی‌های اخیر یونان در میان شلوغ‌ترین روزهای فصل گردشگری این کشور رخ داده است.

وضعیت اضطراری آب‌وهوایی روزهای اخیر در مناطق مختلف در قاره اروپا منجر به تلفات و صدمات جانی و خسارات مالی فراوانی شده است. در حالی که در نیمه‌شب چهارشنبه و بامداد پنجشنبه گذشته ۲۰ ژوئیه شمال ایتالیا درگیر تندبادهای توفانی، بارش تگرگ‌های بسیار درشت به اندازه یک مشت و نیز مصدومیت ۱۱۰ نفر به این علت بوده است، گرمای شدید هوا در مرکز و نیز مناطق جنوبی ایتالیا همچنان گریبان‌گیر ساکنان این کشور است.

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) همزمان با گرمای سوزان، آن هم در اوج فصل گردشگری در تابستان اروپا اعلام کرد که موج گرما در نیمکره شمالی تشدید خواهد شد. تخمین زده شده که سال گذشته در اروپا بیش از ۶۰ هزار نفر بر اثر موج گرما جان خود را از دست دادند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

چهارده + هفده =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.