“برقی شدن پایتخت” هوای پاک تهران را همیشگی می‌کند

0
4

شاید برقی شدن پایتخت باعث شود تا هوای مطلوبی که در این فروردین داریم را در بیشتر روزهای سال تجربه کنیم.

به گزارش ایمنی پرس، محمد حمزه؛ کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با تسنیم در رابطه با فروردین پاک سال 1403 اظهار کرد: از ابتدای سال شاهد 20 روز مطلوب و 5 روز پاک بوده‌ایم که دلیل عمده آن خروج خودروها از پایتخت و البته سرعت مناسب باد بوده است البته که با پایان تعطیلات عید فطر و افزایش تردد این امکان وجود دارد که شاهد تنفس هوای آلوده در همین ماه باشیم.

وی افزود: اما در همین روزها نیز ذرات کمتر از 2.5 میکرون آلاینده اصلی هوا هستند که این موضوع نشان می‌دهد مشکل مربوط به آلایندگی خودروها همچنان پابرجاست و این ذرات که عمدتاً از منابع متحرک منتشر می‌شوند، آلاینده اصلی هوا هستند.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: عمدتاً در شهرهایی که آلودگی هوا کمتر دیده می‌شود، سه مورد به صورت چشمگیر وجود دارد که یکی برقی شدن اتوبوس و تاکسی و به طور کلی حمل و نقل عمومی است و دیگری استفاده از خودروهایی است که سیستم احتراق به‌روزی دارند. مورد دیگر نیز در اختیار قرار گرفتن بنزین باکیفیت برای خودروهاست.

حمزه ادامه داد: در واقع این سه مورد مثلث مقابله با آلودگی هوا هستند که در شهرهایی ازجمله پاریس، لندن، مکزیکوسیتی و… پرداختن به همین موضوعات باعث شده تا این شهرها که زمانی از آلوده‌ترین نقاط بودند، هوای پاکی داشته و حتی تبدیل به یک الگو شوند.

وی بیان کرد: متأسفانه در کشور ما و به‌ویژه در کلانشهر تهران به جز بنزین استاندارد که بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست از کیفیت خوبی برخوردار است، به دو مورد دیگر توجه نشده است و ما همچنان شاهد تردد اتوبوس‌های دودزا، تاکسی‌های اسقاطی و خودروهای داخلی هستیم که با گذشت زمانی در حدود دو تا سه سال از زمان تولید آنها تبدیل به خودرو آلاینده شده‌اند. علاوه بر حدود 4 میلیون موتورسیکلت آلاینده نیز در تهران تردد دارند که آنها نیز زخمی بر ریه‌های پایتخت محسوب می‌شوند.

کارشناس صنعت خودرو در رابطه با راهکارهای پرداختن به این موارد توضیح داد: افزایش کیفیت خودروها بسیار مهم است اما در حال حاضر به این دلیل شهرداری تهران برای برقی کردن حمل و نقل عمومی پیش قدم شده، حمایت از این تصمیم در اولویت قرار دارد. بر این اساس قرار است اتوبوس، تاکسی و واگن مترو از کشور چین خریداری شود که دولت باید از این اقدام مهم حمایت کند. اگرچه در این موارد حمایت از داخل خوب است و در آن شکی نیست اما اکنون که بستر آن در داخل مهیا نیست دولت باید از واردات حمایت کند.

وی گفت: اگر این اقدام انجام شود، در زمان کوتاهی شاهد افزایش کیفیت هوا خواهیم بود و شاید این برقی شدن باعث شود تا هوای مطلوبی که در این فروردین تجربه می‌کنیم در بیشتر روزهای سال قابل مشاهده باشد. در وهله بعد افزایش کیفیت خودروهای داخلی و تشدید نظارت فنی بر آنها در مراکز معاینه فنی نیز بسیار مهم است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هجده − 14 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.